Jdi na obsah Jdi na menu
 


Taktické cvičení IZS - Požár lesa

Cvičení jednotky SDH Senice na Hané s vrtulníkem . . .

TAKTICKÉ CVIČENÍ INTEGROVANÉHO ZÁCHRANNÉHO SYSTÉMU

„Plošný požár lesa“

Ve čtvrtek 18. června 2009 se 7 členů zásahové jednotky SDH Senice na Hané zúčastnilo taktického cvičení integrovaného záchranného systému na plošný požár lesa na veřejném mezinárodním letišti města Olomouce v Neředíně. Cvičení se dále zúčastnili profesionální hasiči z Olomouce (9 osob), letecká služba Policie ČR (2 osoby), hasiči SŽDC (Správa železniční dopravní cesty – 3 osoby), JSDHO Velká Bystřice (6 osob) a JSDHO Horka nad Moravou (6 osob).

 

Cvičení mělo několik úkolů:

procvičit činnosti spojené s hašením požáru lesních a travnatých porostů prostřednictvím vrtulníku se závěsným Bambi vakem

nácvik plnění závěsného vaku vrtulníku letecké služby Policie ČR pomocí požární techniky

nácvik činnosti leteckých záchranářů HZS Olomouckého kraje při práci v podvěsu a slaňování

procvičení shozu hasební látky na určený cíl v prostoru letiště Olomouc z vrtulníku

 

Hlavním důvodem uspořádání cvičení byla skutečnost, že v Olomouckém kraji nikdy podobné cvičení uspořádáno nebylo, a občas se požár v nepřístupném terénu objeví.

V rámci povolených vzletových hodin vrtulník provedl několik vzletů, aby uhasil simulované požáry na dvou stanovištích. Bambi vak je schopen pojmout přes 800 l vody a jeho plnění se provádí buď prostřednictvím cisteren (viz. cvičení), nebo je vrtulník sám schopen nabrat vodu do vaku z rybníku, jezera apod.. Policejní vrtulník, který je určen k likvidaci požárů lesních a travních porostů a k technickým zásahům je z Brna, a HZS Olomouckého kraje jej podle interních předpisů může k těmto účelům využít.

V případě požáru lesa v našem okolí, kdy by bylo rozhodnuto o povolání hasičských letadel, je k plnění těchto letounů předurčeno letiště za naší obcí.

 

Velitel JSDHO Senice na Hané

Jiří Osyka ml.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


MessengerMail listArchiv

Kalendář
<< červen >>
<< 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30