Kurz vyprošťování

Kurz vyprošťování pro JSDH předurčené pro dopravní nehody

KURZ VYPROŠŤOVÁNÍ  -  HRANICE

Je sice pravdou, že naše jednotka nedisponuje vyprošťovací technikou v podobě hydraulického rozpínáku a nůžek, přesto jsme se v pátek 5.11.2010 v počtu 5 členů zůčastnili kurzu vyprošťování v Hranicích. Kurz zajišťoval HZS Olomouckého kraje a lektora nám dělal Pavel Thin. Po 2 hodinách teorie v učebně jsem se přesunuli na místní kovošrot, kde na nás čekly odepsané autovraky k praktickému procvičení vyprošťování. Techniku dodali hraničtí hasiči se svým TAčkem. Jeden sbor po druhém si mohl vyzkoušet v praxi jak se s hydraulickým nářadím pracuje. Nejen to jsme se ale naučili. Pro vyprošťování osob při dopravní nehodě jsme jako jednotka vybaveni tzv. VRVN-kou (variabilní ruční vyprošťovací nástroj), který skýtá nečekané možnosti. Na první pohled primitivní nástroj je efektivně vymyšlen a i za pomocí jeho je možné si s vyproštěním osob z havarovaného auta poměrně dobře poradit.
Myslím, že budu mluvit za všechny zúčastněné, když řeknu, že kurz byl přínosný a velmi zajímavý. Nezbývá, než si přát, aby se k nám do jednotky někdy v budoucnu dostala ta správná vyprošťovací technika, abychom mohli nybté zkušenosti při případné havárii využít. Samozřejmě si ale všichni přejí, aby podobnou techniku nemuseli používat v ostré akci vůbec, maximálně při demonstračních ukázkách.

GbelDa