Jdi na obsah Jdi na menu
 


30. 4. a 28. 5. 2006 - Stavění a kácení máje

Jak rok postupuje, přináší s sebou i spoustu svátků a zvyklosti. Některé se dodržují méně, jiné více. V Senici byla nedávno obnovená tradice Stavění a Kácení máje. Letos tomu nebylo jinak a 30.dubna  2006 se sbor dobrovolných hasičů opět s vervou pustil do práce, aby k prvnímu máji – měsíci lásky – byla májka umístěna na místním náměstí TGM. Pravda, co se práce týče, nešlo  všechno zas až tak hladce, protože počasí nám nebylo nakloněno, ostatně tak jako minulý rok (jestli se i  to počasí nestává pomalu součástí tradice?). Přes všechny psoty a sloty jsme májku úspěšně postavili. Pomáhali nejen kluci ale i děvčata a tento rok poprvé i „těžká technika“ . Novinkou totiž bylo, že jsme májku stavěli pomocí avie, což bylo opravdu ojedinělé. Májku jsme nazdobili, postavili  a o několik dní později ji dotvořili originálním týpým.

Květen se kvapem blížil ke konci. Nebyl to nikterak teplý a suchý měsíc, přesto jsme neváhali májku hlídat, obzvláště po té, co byly ve čtyřech okolních vsích ukradeny. Když jsme měli vyrobené výše zmíněné týpý, rozhodli jsme se v duchu indiánské tématiky májku pokácet. Parádně naplánovaná scénka byla ale zrušená! Tentokrát neselhal faktor přírodní, ale lidský! Odvelení hlavních exhibicionistů sboru na zápas v házené způsobil, že dva dny předem se musely plány radikálně změnit. Radikálně proto, že asi z deseti účinkujících se počet smrsknul na dva! A tak to nezůstalo na nikom jiném než na kronikářce (na mně) a na zástupci starosty sboru. Deset malých Indiánků se změnilo na oblíbenou kutilskou dvojici Pata a Mata. Duo Pat&Mat  bylo doplněno o dvojici zdravotních sestřiček, kdyby náhodou došlo k úrazu (a že jich na konci bylo!) Za znělky známe hudební skladby se započalo představení. Dalo jim (nám) to ale spoustu práce vymyslet, kam to spadne, čím to pokácet, jak odstranit pomocné kůly, jak  to všechno správně naměřit a vypočítat… zkrátka odmocniny, logaritmy, zlomky se nám hemžily v hlavě, šuplery, metry, kladívka, sekery, pily a jiné nebezpečné nářadí se nám hemžilo v rukách, abychom pak nakonec přivolali na pomoc hasiče. Ti se chopili potřebného nářadí, a tak se stalo, že 28.5.2006 byla v Senici na Hané májka slavnostně pokácena. Hudební skupina TRIFID se postarala o opravdu nevšední nedělní zážitek a udělala pěknou tečku za posledním květnovým nedělním odpolednem.

-LV-

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


MessengerMail listArchiv

Kalendář
<< červen >>
<< 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30